Obsah

Knihovna je rozdělena na dvě části – FredMateriály k učebnicím.

Knihovna Fred

V Knihovně v sekci Fred najdete tisíce doplňkových výukových materiálů určených pro žáky 1., 2. i 3. stupně. Vybírat můžete z obrázků, pracovních listů a výukových komiksů určených k vytištění, videí, interaktivních cvičení, animací s nastavitelnými parametry. K většině materiálů máte k dispozici také řešení nebo metodickou podporu.

S těmito materiály můžete svou hodinu obohatit bez ohledu na to, jakou učebnici ve výuce používáte.

Malá část materiálů z Knihovny je pro vás dostupná zdarma, některé jsou dostupné, jen pokud máte na Fredovi svůj účet a jste přihlášení, a některé jsou dostupné pouze s placenou licencí.

Jak v Knihovně efektivně vyhledávat, se dozvíte v kapitole Jak vyhledávat v Knihovně.

Materiály k učebnicím

V Knihovně v sekci Materiály k učebnicím jsou pro vás připraveny doplňkové materiály k učebnicím Nakladatelství Fraus (tzv. online podpora), řešení pracovních sešitů, audionahrávky k učebnicím a pracovním sešitům a další doplňující materiály k produktům Nakladatelství Fraus.

V sekci Materiály k učebnicím můžete vyhledávat podobně jako v Knihovně Freda. Více se dozvíte v kapitole Jak vyhledávat v Knihovně.

Oblíbené

Zde najdete materiály, které jste označili jako „Oblíbené“.

Označit materiál jako oblíbený můžete kliknutím na tlačítko Přidat do oblíbených v rychlém náhledu nebo detailu materiálu. Na stejném místě můžete materiál z Oblíbených také odebrat. U materiálů, které jste takto označili, se nyní objevuje tlačítko Odebrat z oblíbených.

Materiály v sekci Oblíbené můžete řadit sestupně nebo vzestupně podle abecedy.

Více o práci s materiály se dozvíte v kapitole Jak pracovat s materiály.

Doporučené materiály

V této sekci pro vás Fred připravil výběr materiálů odpovídající vašim vyučovacím předmětům, které jste zvolili při registraci.

Změnit výběr těchto předmětů můžete na svém profilu v sekci Moje role. Doporučené materiály vám ulehčují pátrání v Knihovně a nabízejí přehled zajímavých materiálů nebo novinek v Knihovně.

Moje materiály

Toto je místo, kam můžete nahrát své vlastní materiály, které pak máte možnost jednoduše využít v Přípravě výuky v libovolné kombinaci s materiály z Knihovny Freda nebo Materiálů k učebnicím.

Materiály můžete třídit do složek nebo je kdykoliv z webu zase stáhnout či smazat.

One Drive, Disk Google

Vlastníte účet na One Drive nebo na Google Disku? Jednoduše ho můžete propojit s Fredem a přímo na Fredovi pracovat se svými soubory. To vše v sekcích One Drive nebo Disk Google.

Vyhledávací pole

Hned na úvodní stránce Freda naleznete vyhledávací pole, do kterého jednoduše napište jakékoliv klíčové slovo, téma nebo předmět. Stejné vyhledávací okno je připravené také v Knihovně.

Fred vám sám našeptává slova, pro která má ve své knihovně materiály. Buď si vyberete nabízené slovo, nebo hledané slovo dopište. Stiskněte „Enter“ nebo klikněte na „Hledat“, a Fred vás hned odvede do Knihovny, ve které vám připravil materiály odpovídající zadaným parametrům.

Tyto materiály je možné dále filtrovat – viz Filtrování materiálů.

Levé menu

Vstupte do Knihovny a následně si v levém menu otevřete buď Fredovu sbírku materiálů nebo Materiály k učebnicím. I zde můžete jednoduše využívat vyhledávací pole nebo se nechat vést přehledným tematickým členěním.

V sekci knihovny Fred se vám po výběru stupně otevře seznam předmětů seřazených abecedně. Pod jednotlivými předměty můžete hledat konkrétní témata učiva.

V sekci Materiály k učebnicím se vám po výběru stupně a předmětu zobrazí názvy učebnic nebo pracovních sešitů Nakladatelství Fraus.

Filtrování materiálů

Specifikovat své hledání můžete pomocí několika filtrů, které jsou vám v knihovně k dispozici. Filtrovat můžete podle formátu materiálu (obrázek, zvuk, video atd.), jazyka a jazykové úrovně. Stačí najet myší na „Formát“ nebo „Jazyk/SERR“ a objeví se nabídka, ve které můžete kliknutím vybrat jednu či více možností. Pokud například potřebujete do hodiny pouze video, jednoduše si ho vyfiltrujte.

Opětovným kliknutím na vybraný formát nebo jazyk filtr zrušíte. Stejně tak, jako kliknutím na ikonu filtru.

Materiály je možné také seřadit sestupně nebo vzestupně podle abecedy.

Oba dva způsoby vyhledávání a filtrování můžete libovolně zkombinovat tak, že zadáte do vyhledávače slovo a současně jej filtrujete dle témat v levém menu a filtrů v knihovně.

Materiál si můžete prohlédnout dvěma způsoby.

První z nich je takzvaný rychlý náhled. Stačí najet kurzorem myši na náhled (obrázek) materiálu. V rychlém náhledu si můžete přečíst krátkou anotaci nebo přidat materiál do Oblíbených či do Přípravy výuky.

 

Kliknutím na náhled nebo název materiálu se dostáváte k detailu materiálu a ke kompletním informacím o něm. Na tomto místě najdete několik funkčních tlačítek i důležitých informací.

V horní části jsou vám k dispozici tři tlačítka - Přidat do přípravy, Přidat do oblíbených a Nasdílet materiál.

Pomocí tlačítka Přidat do přípravy vložíte materiál do nové přípravy výuky, se kterou můžete následně dále pracovat. Více se dozvíte v sekci Příprava výuky.

Tlačítkem Přidat do oblíbených umístíte materiál mezi své oblíbené materiály a najdete ho společně s dalšími vámi takto označenými materiály v sekci Oblíbené v levém menu knihovny.

Pokud chcete sdílet materiál svým žákům nebo jim ho zadat jako úkol, klikněte na tlačítko Nasdílet materiál. Více o této funkcionalitě se dozvíte v sekci Příspěvky a úkoly.

Napravo od náhledu materiálu pak vidíte krátkou anotaci, která vás s materiálem seznámí.

Pod anotací je seznam klíčových slov vztahujících se k danému výukovému materiálu. Pod těmito klíčovými slovy můžete materiál vyhledat. Na klíčové slovo také můžete kliknout. Po kliknutí na klíčové slovo vám Fred zobrazí všechny materiály, ke kterým je toto klíčové slovo také přiřazeno.

O kousek níž najdete přílohy, které jsou k materiálu navázány. Nejčastěji jde o řešení či metodickou podporu. Po kliknutí na název přílohy si můžete zobrazit nebo uložit do svého počítače.

Po kliknutí na růžové tlačítko Získat odkaz Fred vygeneruje přímý odkaz na materiál, který si můžete kamkoliv uložit a rychle a jednoduše se pak dostat přímo k němu. Po kliknutí na Maximalizovat, se výukový materiál zobrazí přes celou obrazovku zařízení, na kterém pracujete.

Pokud si chcete vytisknout materiál k tomu určený, využijte ikonu tiskárny v pravém horním rohu. 

Ve spodní části pak najdete tzv. Související materiály. To jsou materiály podobné tomu, který si právě prohlížíte, a které vám Fred doporučuje.